آموزش تایپ سریع
1683028157pooster.png

آموزش تایپ سریع

در دنیای مدرن امروز که همه چیز رایانه ای شده است ، نیاز به یادگیری تایپ درست و سریع کاملا حس میشود.با اولین بخش از آموزش تایپ سریع همراه جابانا مگ باشید.

نویسنده: امین جادریان

آموزش تایپ سریع به دو قسمت تقسیم شده است. بخش اول برای افراد مبتدی و بخش دوم برای افراد حرفه ای است.

چه کسانی مبتدی هستند و چه کسانی حرفه ای؟

افرادی که سرعت تایپ زیر 60 واژه درست در دقیقه را دارند مبتدی شمرده شده و افرادی که بالای 60 واژه صحیح در دقیقه تایپ می کنند حرفه ای هستند.

حال چگونه میتوان سرعت تایپ را اندازه گرفت؟

برای اندازه گیری سرعت تایپ  می توانید با مراجعه به وب سایت 10fastfingers که در پایان مقاله آدرس آن نوشته شده است مراجعه کنید.

 

1- کنار گذاشتن عادات تایپ اشتباه!

اولین و سخت ترین مرحله تایپ سریع ترک عادات بد تایپ می باشد.بیشتر افراد به صورت اشتباه تایپ میکنند.بدین صورت که از ابتدای کار با رایانه به صورت اشتباه شروع به تایپ کرده اند و به آن عادت کرده اند.ممکن است شما گیمر باشید و دست راست خود را بر روی موس و دست چپ خود را بر روی کلید های wasd قرار دهید.شاید هم با دو انگشت خود تایپ می کنید ، اما همه این تایپ کردن های اشتباه هستند و باید آن ها را ترک کنید.در ابتدای رها کردن این عادات سرعت تایپ شما کاهش پیدا می کند اما پس از مدتی با افزایش سرعت تایپ خود مواجه خواهید شد.

 

2- تایپ 10 انگشتی

مرحله ی دوم تایپ کردن سریع ، تایپ 10 انگشتی می باشد.درواقع مرحله اول و دوم به صورت ترکیبی هستند. به این صورت که برای ترک عادات نادرست تایپ کردن ، باید عادت درست تایپ 10 انگشتی را جایگزین آن کنید.

اگر با دقت بیشتری به کیبورد رایانه خود نگاهی بیاندازید متوجه دو برآمدگی بر روی کلید های F و J خواهید شد.این دو برآمدگی برای یافتن جای درست انگشت های اشاره شما هستند.اگر دستان خود را بالای کیبورد نگه داشته و رها کنید به صورتی که دو انگشت اشاره شما بر روی کلید های F و J بیفتد ، این حالت ایده آل تایپ 10 انگشتی می باشد.

موقعیت درست انگشت های دست برای تایپ 10 انگشتی در تصویر بالا نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می کنید انگشتان اشاره و حلقه کمترین تعداد کلید را پوشش می دهند و بیشترین تعداد کلید بر روی کیبورد توسط انگشت کوچک دست پوشش داده می شود.

همانطور که گفته شد هرچند در ابتدا شاهد کاهش سرعت تایپ خود خواهید بود و تا حدی گیچ کننده به نظر میرسد ، اما پس از مدتی به این شرایط عادت می کنید.

 

برای تست سرعت تایپ خود می توانید به وب سایت www.10fastfingers.com مراجعه کنید.

 

در قسمت بعدی آموزش ، به آموزش افراد حرفه ای خواهیم پرداخت.